Իսպանիայի խորհրդարանում մենք ներգրավված են հայկական հարցերի բարձրաձայնմանը վերաբերող գործընթացներում: Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսը միաձայն ընդունել է հայտարարություն, որը դատապարտում է ադրբեջանական ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժումը եւ կոչ է անում վերադառնալ նախկին դիրքեր: Այս մասին ասել է երկօրյա այցով Հայաստան ժամանած Իսպանիայի պատգամավոր Ջոն Ինարիտուն դեկտեմբերի 2-ին Ջերմուկ այցի ժամանակ: Պատգամավորին ուղեկցել է ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Իսպանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաթեւիկ Գասպարյանը:
Խորհրդարանականներն այցելել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տուժած Ջերմուկի առողջարան, Կեչուտի գերեզմանատուն եւ ճոպանուղի:
Իսպանացի պատգամավորը նշել է, որ իր երկիր վերադառնալուն պես գործընկերներին կներկայացնի Ադրբեջանի կողմից տարբեր տրամաչափի զենքերի կիրառման հետեւանքով առողջարանային քաղաքի կրած վնասները եւ այն ամենը, ինչ տեսել է սեփական աչքերով:
Հյուրերին դիմավորել եւ սեպտեմբերյան ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով մարզում ստեղծված իրավիճակն ու խնդիրները ներկայացրել է Ջերմուկի փոխքաղաքապետ Վարդան Սարգսյանը: Ըստ նրա` ներկա պահին իրավիճակը քաղաքում հանգիստ է, սակայն սպառնալիքները մշտապես առկա են:
Տաթեւիկ Գասպարյանն ընդգծել է նման այցերի կարեւորությունը` նշելով, որ դրանք միջազգային հանրությանը եւս մեկ անգամ իրականությունը ներկայացնելու հնարավորություն են ընձեռում:

“В испанском парламенте мы вовлечены в процессы поднятия армянских вопросов. Конгресс депутатов Испании единогласно принял заявление, осуждающее вторжение азербайджанских войск на суверенную территорию Армении и призывающее вернуться на прежние позиции”, - заявил прибывший в Армению с двудневным визитом депутат парламента Испании Джон Инариту в ходе визита в Джермук 2 декабря. Депутата сопровождала депутат фракции НС "Гражданский договор", руководитель группы дружбы Армения-Испания Т.Гаспарян.
Парламентарии посетили санаторий в Джермуке, Кечутское кладбище и канатную дорогу, пострадавшие в результате азербайджанской агрессии.
Испанский депутат отметил, что по возвращении в свою страну представит коллегам ущерб, нанесенный курортному городу вследствие применения Азербайджаном разнокалиберного оружия, и все увиденное собственными глазами.
Вице-мэр Джермука В.Саркисян, приветствовав гостей, представил ситуацию и проблемы, возникшие в регионе в результате азербайджанской сентябрьской военной агрессии. По его словам, в настоящее время ситуация в городе спокойная, но угрозы всегда существуют.
Т.Гаспарян подчеркнула важность подобных визитов, отметив, что они дают возможность еще раз представить международному сообществу реальность.